Cinsellik Nasıl Planlanmalı?

kategori

Yakın İlişkiler

Cinsellik Nasıl Planlanmalı?

 1. Cinselliği planlamak için öncelikle partnerinizle bu konuyu konuşmak için bir zaman belirlemeniz gerekiyor. Bu konuşmayı yaparken cinselliği zorunlu bir görevmiş gibi göstermemek gerekiyor. Bunun için konuya şöyle giriş yapabilirsiniz:
 • “Son zamanlarda fiziksel ve/veya cinsel açıdan pek yakınlaşamadığımızı hissediyorum. Bu ara birbirimize vakit ayırdığımız zamanları artıralım mı?”

 • “Cinselliğe biraz daha vakit ayırma fikrine ne dersin?”

 • “Seviştikten sonra yatakta kalıp tatlı tatlı konuştuğumuz o günü hatırlıyor musun? Bu ara yine öyle bir şey yapalım mı?”
 1. Bu girişin ardından karşılıklı olarak beklentileri konuşmak gerekiyor.
Beklentilerinizi anlamak için bu sorular ve benzerlerinden faydalanabilirsiniz:

 • Daha fazla cinsel birlikteliğe mi girmek istiyorsunuz?

 • Ön sevişmeyi ve birliktelik sonrası geçirilen keyifli vakti uzatmak mı istiyorsunuz?

 • Bazı fantezilerinizi hayata geçirmek mi istiyorsunuz?

 • Kendi cinselliğinizi daha iyi anlamak adına keşif yapmak mı istiyorsunuz?
 1. Beklentilerinizi anladıktan sonra cinselliğe ayırabileceğiniz gün ve saatleri belirlemeniz gerekiyor. Gizli bir kod ile bu saatleri takviminize işleyebilirsiniz.
 1. Unutmayın ki her zaman bu saatlere uyamayabilirsiniz. Bu sebeple esnekliğe ve yeniden ayarlama yapma fikrine de açık olun.
 1. “O” gün geldiğinde fısıldamalarla ve cinsel içerikli mesajlarla bekleyemediğinizi gösterebilir, modunuzu yükseltmek için kıyafetlerinize ya da bakımınıza özen gösterebilirsiniz.
 1. “O” an geldiğinde doğrudan aksiyona odaklanmak performans kaygısı yaratabilir. Bunun yerine kendinizin ve partnerinizin zevk almasına odaklanabilir, akışa bırakabilirsiniz. Spontanlığı korumak istiyorsanız her şeyi detaylıca planlamadan doğalına bırakmak size yardımcı olabilir.

relate-banner

Santos-Longhurst, A. (2021, Mar 16). How to Schedule ‘Spontaneous’ Sex — and Why You Should. Healthline.
Retrieved from https://www.healthline.com/health/healthy-sex/sex-schedule
What's the calendar method of FAMs? (n.d.).
plannedparenthood.org/learn/birth-control/fertility-awareness/whats-calendar-method-fams

Benzer yazılar

Winslow Homer – On the Stile

Romantik İlişkilerde Takım Olabilmek: Ortak Hedefler

Aşk ve uyum mutlu bir romantik ilişki için önemli olsa da ortak ilişki hedefleri belirlemek, güçlü ve sürdürülebilir bir ilişkiye sahip olmamızda önemli bir rol oynuyor.
Domenico Ronca – Jealousy

Kıskançlık romantik ilişkiler için sağlıklı olabilir mi?

Kıskançlık doğru zamanda ortaya çıktığında ve doğru yönetildiğinde romantik ilişkilerimizdeki tatmini, güveni ve bağlılığı artırabiliyor.
Muhammad Suleman - Souls of Sunshine

Kendimizle ilişkimiz romantik ilişki memnuniyetimizi olumlu etkiliyor!

Öz şefkat, duygusal zeka ve farkındalık gibi kendimizle olan ilişkimize dair kavramlar romantik ilişki memnuniyetimize etki edebiliyor.
Raımundo de Madrazo y Garreta, Masqueraders

“Hadi Beni Güldür Biraz!”

Araştırmalar mizahın partner seçiminde yer alan faktörlerden biri olduğunu gösteriyor. İyi bir mizah anlayışına sahip olmak, insanları daha çekici kılıyor
Lionel Le Jeune - Indian Summer

Daha Motive Hissetmeniz Mümkün!

Uzun süredir motivasyonsuz ve amaçsız hissediyor, günlerinizin durağan ve birbirinin aynısı gibi geçtiğini düşünüyorsanız languishing yaşıyor olabilirsiniz.
Mary Cassatt - Summertime

FOMO: Bir Şeyleri Kaçırma Korkusu

Arkadaşlarımızın davet edilmediğimiz buluşmalardan fotoğraflarını görmek ya da işsizken bir arkadaşımızın işe başladığını görmek… Bunlar içine korku salıyor mu? Eğer evetse FOMO’dan muzdarip olabilirsin!
Sahara Novotna - Willing To Take Risks

Riskten Kaçınmanın Riski: Konfor Alanlarımız

Siz de konfor alanınızdan çıkmakta zorlanıyor ve bir türlü risk alamıyorsanız bu yazıdan ilham alabilirsiniz!
Munch - Seated Male Nude in the Forest

Partnerler Arasındaki Cinsel İstek Farklılığı İlişkinin Sonu mu?

Partnerlerin cinsel istek seviyeleri farklı olursa bu durum ayrılıkla sonlanmak zorunda mı? Yoksa bir çözüm yolu bulunabilir mi? Cevapları yazımızda!

İlişkilerdeki 4 Alarm Verici İşaret

Romantik ilişkilerimizde büyük sorunlar baş göstermeden önce genellikle bize küçük ve gizli bazı uyarı işaretleri veriyorlar. Bu işaretler hakkında farkındalık kazanmak hem sağlığımızı korumamıza hem de daha olumlu ilişkilere adım atmamıza yardımcı olabilir.

“Ve Sonsuza Dek Mutlu Yaşadılar…”

Bir ilişkiye, çoğu zaman “sonsuza dek mutlu yaşamak” gibi beklentilerle başlarız. Ancak bu beklentiler karşılanmayınca hayal kırıklığına uğrayıp öfkelenir, hatta belki bazen o ilişkide olmaktan pişmanlık bile duyarız.

footer