Önceki Sayı
41. sayı: 20 Temmuz 2022
Tüm bültenler
Sonraki Sayı
43. sayı: 11 Ağustos 2022
Henüz abone olmadıysan hemen Abone Ol!

gazeteYİ

Sevgili GazeteYİ okuyucusu,

Uyumak için debelenip durduğumuz bir gecenin sabahında nasıl hissediyoruz? Ya da uykuya dalmadan önce birçok düşüncenin zihnimize üşüştüğü gecelerde gerçekten ne kadar kaliteli uyuyoruz? Kötü rüyalarla, huzursuzlukla bölünmüş uykularımız bize hiç yeterli gelmiyor, gün içerisinde kendimizi dinlenmiş hissettirmiyor. İyi bir uyku gerçekten hepimize lazım. Sen de uykuyla sorun yaşayanlardan isen bu bültenimiz sana iyi gelecek. Bu hafta, nasıl daha iyi uyuruz sorusunu soruyor, önerilerimizle seni daha kaliteli bir uykuya hazırlıyoruz.

Huzurla uykuya dalabilmen dileğiyle,
Psikolog Dr. Gizem Sürenkök

Hayatımızın önemli bir parçasını uykuda geçiriyoruz. Uykuda olduğumuz süre, uyanık olduğumuz süreye kıyasla hiç de az değil. Bu durum, uykunun hayati önemini bize gösteriyor. Uyku süreci aslında göründüğü kadar basit değil, gizemlerle dolu. Uyku esnasında öğrendiğimiz bilgiler daha kalıcı hale geliyor, bağışıklık sistemimiz ve hatta hafızamız güçleniyor. Bu gibi bulgular, hayat kalitemizin artışında uyku kalitemizin önemli bir yeri olduğunu vurguluyor.

Merhaba! Umuyoruz ki harika bir yaz geçiriyorsundur. Bu haftanın bültenini Yakın İlişkiler'de içerik üreticisi olan Psikolog İlayda Akınkoç senin için hazırladı.

1

Yakın İlişkiler'de Geçen Hafta Ne Oldu?

Aşk İksiri: Feromon Hormonu

Birine karşı ilk görüşte sebepsiz bir çekim hissettiğin oldu mu? Bu çekim hali, aşk kokusu olarak da bilinen feromon hormonundan kaynaklanıyor olabilir mi? Bu soruların cevaplarını Aşk İksiri: Feromon adlı yazımızda bulabilirsin.

Bu Bülteni Okusam mı Okumasam mı?

Kararsızlık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Hepimiz zaman zaman kararsızlık deneyimliyoruz. Bu deneyimini daha iyi anlamlandırmak istersen seni "Ben Nereden Bileyim?" serimizin "Karar Vermeyi Ben Nereden Bileyim?" adlı yeni bölümünü dinlemeye davet ediyoruz. Bu bölümde direktörümüz Gizem Sürenkök kendi deneyimlerinden, kararlarımızın sorumluluğunu alma sürecinden ve kararsızlıkla baş etme yöntemlerinden bahsediyor. Daha fazla bilgi ve öneri almak istersen Aposto bültenimize de göz atabilirsin.

İyi Hisset Takvimi Ağustos Sayısı Yayında!

Ağustos ayı için hazırladığınız İyi Hisset takvimimiz yayında! Umarız ki yazın son ayını keyifle geçirirsin.

2

Okuman İçin

Partnerin Kokusuyla Uyumak Uyku Kalitesini Artırıyor.

Uyku kalitemizin hayat kalitemizle ne kadar ilişkili olabileceğinden bahsetmiştik. Bu sebeple, uyku kalitemizi artırmak bizim için oldukça önemli bir görev haline geliyor. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? Araştırmalara göre, bize huzur veren kokular, özellikle o koku bize güven veren partnerimizin kokusuysa, uyku kalitemizi artırıyor! Devamını bu yazımızda okuyabilirsin.

Partnerimizin Duyarlılığı Uykumuzu Nasıl Etkiliyor?

Partnerimizin duygularımıza ve düşüncelerimize olan duyarlılığı ve bunları kapsayıcılığı, yani algılanan partner duyarlılığı, uyku kalitemizi etkileyebiliyor. Bu sürecin nasıl işlediğini öğrenmek istiyorsan yazımıza göz atabilirsin.

Kitap Önerisi: Niçin Uyuruz? Yeni Uyku ve Rüya Bilimi - Matthew Walker

Uyuduğumuz esnada beynimizde meydana gelen gizemli süreçleri daha yakından anlamak istersen bu kitap harika bir başlangıç! Yazar, uykunun ne işe yaradığından ve kötü bir uykunun sağlığımızı nasıl etkilediğinden bahsediyor. Bunların yanı sıra kitap, uyku kalitemizi artırabilecek önerilerde de bulunuyor.

3

Dinlemen İçin

Bu bültenimizin yazarı İlayda, klasik müzik dinlemeyi çok seviyor. Uyurken dinlemek için hazırlanmış bu playlist'i senin de beğenebileceğini düşündü.

4

İzlemen İçin

Headspace Guide to Sleep (2021)

Meditasyon yapmak ve bilinçli farkındalık, uyumamıza da yardımcı olabiliyor. Bu belgesel bölümlerini izlerken uykuyla ilgili doğru bilinen yanlışları öğrenebilir ve uykuya dalmadan önce gevşemek ve rahatlamak için birkaç öneri bulabilirsin.

5

Yapmak İstersen

Relate uygulamasındaki "Uyku Kalitesini Artırma" yolculuğunu dene!

Uyku kalitesinin öneminden daha önce de bahsetmiştik. Daha iyi bir uyku çekmek istiyorsan Relate uygulamasındaki "Uyku Kalitesini Artırma" yolculuğu tam sana göre!

Uyumadan 1 Saat Önce Telefonunu Kapatmayı Dene!

Genelde uyumakta zorluk çekmemizin sebeplerinden biri de tam uyumadan önce sosyal medyayı kullanmak. Sosyal medyada gördüğümüz içerikler bir uyaran olarak zihnimizi harekete geçiriyor ve bu durum da uykuya dalmamızı zorlaştırabiliyor. Sen de uyumadan yaklaşık bir saat önce sosyal medyada gezinmeyi bırakıp bunun uyku kaliteni nasıl değiştirdiğini gözlemleyebilirsin!

Instagram Twitter LinkedIn Facebook YouTube

Bize geri bildirim vermek istersen çok mutlu oluruz!

Yakın İlişkiler Eğitim ve Danışmanlık Limited Şirketi
Levent/İSTANBUL

Önceki Sayı
41. sayı: 20 Temmuz 2022
Tüm bültenler
Sonraki Sayı
43. sayı: 11 Ağustos 2022