Önceki Sayı
48. sayı: 13 Eylül 2022
Tüm bültenler
Sonraki Sayı
50. sayı: 31 Aralık 2100
Henüz abone olmadıysan hemen Abone Ol!

gazeteYİ

Sevgili GazeteYİ okuyucusu,

Biz değiştikçe mi değişiyor etrafımız? Yoksa dışarıdaki değişimlere uyum sağladıkça mı değişiyoruz? Her şeyi tek bir anda sabit tutamaz mıyız? Her şeyin yolunda olduğu, mutlu olduğumuz, hayata umutla baktığımız bir anda yaşamı sabitlesek ya da en azından yenildiğimiz zamanlarda tekrar oradan başlayabilsek olmaz mı? Değişim bazen ürkütücü, ama ilk tedirginliği attıktan sonra aslında bize çok iyi geldiği zamanlar oluyor. Bu sonbaharın ilk bülteninde değişimden bahsediyoruz.

Güzel değişimlerin seni sarıp sarmalaması dileğiyle,
Psikolog Dr. Gizem Sürenkök

"Dakikalar, saatler, günler, haftalar, aylar ve mevsimler… Adına zaman denilen, hiç durmadan ilerleyen bir çizginin üstündeyiz. Sanki durmak bilmeyen bu çizgi her an hayatımızda olup bitenlere bir yenisini eklerken bir başkasını da eksiltiyor. Belki mezun oluyoruz, belki başka bir şehre taşınıyoruz, belki yeni bir işe başlıyoruz, belki de yalnızca yeni bir kitabın kapağını aralıyoruz. Her ne olursa olsun, şu anda biraz önceki halimizden daha farklı biriyiz. En nihayetinde Heraklitos'un dediği gibi "Değişmeyen tek şey değişimin kendisi." Ancak bir yandan da insanlara, nesnelere, mekanlara, aklımıza gelecek her şeye bağlanma potansiyeli olan birer canlıyız ve hayatımızın bileşenleriyle duygusal bağlar kuruyoruz. Dahası, hayatımızda değişmeyen ve varlığına alıştığımız şeylerde konfor buluyoruz. Örneğin yeni tanıdığımız bir insana güvenmek, on yıllık arkadaşımıza güvenmek kadar kolay olmayabiliyor. Bu konfor alanından çıkmamak için yeni tecrübeler edinmekten kaçınabiliyoruz. Ancak biz sabit kalsak dahi hayat ilerliyor, çevremizdeki insanlar gidiyor, okullar bitiyor, işten ayrılmamız gerekiyor ve kendimizi bu sefer de insanların, derslerin, işlerin yokluğuna ve yeni başlangıçlara alıştırmaya çalışıyoruz. Değişimin hüznü hep bizimle kalıyor."

Merhaba, umuyoruz ki sonbaharın başlaması seni de çok mutlu ediyordur. Bu haftanın bültenini bu sıralar değişimler üzerine sıkça düşünen Elif Bilge Bozan hazırladı. Umarız bu bülteni okuduktan sonraki halini çok seversin!

1

Yakın İlişkiler'de Geçen Hafta Ne Oldu?

Yakın İlişkiler'in 4. Doğum Günü Geliyor!

Yakın İlişkiler, 23 Eylül 2018 yılında ilk paylaşımını yaparak takipçilerinin karşısına çıktı. Üzerinden 4 koca yıl geçmiş olması bazen bize de inanılmaz geliyor. Kurulduğu günden bu yana insana iyi gelen, kaliteli içerikler üretmek için sürekli emek harcayan Yakın İlişkiler ekibine sen de bir doğum günü mesajı göndermek istersen çok mutlu oluruz! Bunun için buradaki mesaj kutusunu kullanabilir ya da bize sosyal medyadan ulaşabilirsin.

Olgun Bir İlişkiye Nasıl Sahip Olurum?

Sıklıkla nasıl sağlıklı ilişkiler kurabileceğimizden bahsediyoruz. Peki bunu başarıp başarmadığımızı, içinde bulunduğumuz ilişkinin ne kadar olgun olduğunu nasıl anlarız? Bu yazımızda ilişkilerimizin olgunlaştığını gösteren bazı işaretlerden bahsettik.

Daima Güçlü Olmak Zorunda Mıyım?

Bir problemle karşılaştığımızda karşımızdaki insanlardan aldığımız tepkiler sıklıkla "Pes etme." , "Devam et." , "Olumluya odaklan." yönünde olabiliyor. Ancak vazgeçmek ya da pes etmek bazen tam da ihtiyacımız olan şey olamaz mı?

BlindLook: Bir Görme Engelli Partnerinden Ne Bekler?

BlindLook ile hazırladığımız bu içerikte görme engelli bireylerin ilişki beklentilerine değindik. BlindLook hakkında daha fazla bilgi almak istersen Instagram hesaplarını incelemen için buraya bırakıyoruz!

2

Okuman İçin

Değişim olgusunun hayatımızın her alanında karşımıza çıktığından ve bir nevi kontrol edemediğimiz bir durum olduğundan bahsetmiştik. Örneğin pandemiyi ele alalım. Hiçbir şekilde elimizde olmayan bu durum hepimizin hayat düzenini, iş yaşamını, kendimizle ve diğerleriyle olan ilişkisini çok büyük ölçüde etkiledi. Sen de pandemi boyunca eskiye duyduğun özlemi, içindeki burukluk hissini hatırlıyor musun? Peki ya bu hüzün duygusuyla baş etmenin yolları neler? Her durumda olduğu gibi hayatımızın yeni bir bölümüne başladığımızı hissettiğimizde de o anki hislerimizi tanımlayabilmek, duygularımızı düzenleyebilmenin ilk adımını oluşturuyor. Hissettiğimiz duygular bizi ne kadar zorluyor da olsa bunların farkında olmak öz şefkat geliştirmemiz için de oldukça gerekli. Geliştirdiğimiz öz şefkat ise bizi güvende hissettiriyor, psikolojik dayanıklılığımızı arttırıyor ve yaşadığımız durumlar karşısında sağlıklı tepkiler verebilmemiz için zemin hazırlıyor.

Kitap Önerisi: Sally Rooney - Güzel Dünya, Neredesin?

"Normal İnsanlar" kitabıyla ün kazanan İrlandalı yazar Sally Rooney, geçtiğimiz yıl yayımlanan bu son romanında çok boyutlu bir hikayeyi ele alıyor ve 21. yüzyılda, pandemi döneminde, dünyanın tüm çılgınlığının içinde bize bağ kurmayı anlatıyor. Kitapta, üniversitede ev arkadaşı olan Eileen ve Alice isimli iki kadının dünyada olanlar hakkında yazışmalarını okurken bir yandan da bu ikilinin özel hayatlarına, birbirleriyle arkadaşlıklarına ve kurdukları romantik ilişkilere bir gözlemci olarak dahil oluyoruz. Karakterlerin aile yaşamlarından içsel karmaşalarına uzanan bu yolculukta bir yandan da hayatlarının, düşüncelerinin ve ilişkilerinin değişimini gözlemleme fırsatı buluyoruz.

3

Dinlemen İçin

Alto Key - Things Will Change

İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Alto Key bu şarkıda değişimin başka bir açısına, geleceğe dair umut besleme haline odaklanıyor. Bazen "geçecek, değişecek" olduğunu bilmenin verdiği motivasyon sence de çok değerli değil mi? Bülten yazarımız Bilge'yi dinledikçe rahatlatan bu şarkı umarız sana da çok iyi gelir!

4

İzlemen İçin

Gilmore Girls (2000-2007)

Emmy ödüllü televizyon dizisi Gilmore Girls, Amerika'da küçük bir kasaba olan Stars Hollow'da yaşayan Lorelai Gilmore ve kızı Rory'nin hikayesini anlatıyor. Dizi, Rory'nin hayali olan liseye kabul edilmesiyle başlıyor ve sezonlar ilerlerken Rory'nin lise ve üniversite yıllarına, kurduğu ilişkilere, akademik ve profesyonel hayatına tanıklık ediyoruz. Çocukluğundan beri Harvard'a gidip bir gazeteci olmak isteyen, idealist ve zeki biri olduğunu bildiğimiz Rory'nin hayallerine ulaşmasını izlerken zaman zaman da çuvallamasını, baş edememesini, annesiyle ilişkisinde yaşadığı zorlukları da yakından takip ediyoruz. Tam bir sonbahar dizisi olan Gilmore Girls'ün senin de içini ısıtacağına eminiz!

5

Yapmak İstersen

Sonbahardan Beklentilerini Yaz

Mevsim geçişleri senin de modunu etkiliyor mu? Yaz bittiği için içinde bir hüzün mü var, yoksa serin havalar tam senlik mi? Tarafın hangisi olursa olsun, yeni eğitim yılının başlaması ve havaların soğumasıyla birçok yeni başlangıca hazırlanıyoruz. Eğer istersen yeni mevsimi yeni bir başlangıç olarak görebilir, bu zaman diliminde nelere odaklanmak istediğini düşünebilirsin!

Instagram Twitter LinkedIn Facebook YouTube

Bize geri bildirim vermek istersen çok mutlu oluruz!

Yakın İlişkiler Eğitim ve Danışmanlık Limited Şirketi
Levent/İSTANBUL

Önceki Sayı
48. sayı: 13 Eylül 2022
Tüm bültenler
Sonraki Sayı
50. sayı: 31 Aralık 2100