basında biz

"

Ebeveynlikte bilirkişi sistemi!

Ebeveynler çocukları hakkında kararlar alırken çatışabiliyor. Peki bu çatışmalar nasıl yönetilebilir? Kimin yolunun daha uygun olacağı nasıl öngörülür? Psikolog Dr. Gizem Sürenkök bu konuda kafası karışan ebeveynlere birkaç yöntem sunuyor.

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök çocukları hakkındaki kararlar üzerine çatışan ebeveynlere yol gösteriyor.

29 Ocak 2022
"

Yeni yılda yeni bir sayfa

Dış koşullar ne olursa olsun, yaşam kalitemizi ve hatta uzunluğunu belirleyen önemli etmenlerin başında kurduğumuz yakın ilişkiler geliyor. Yeni yılda daha sağlıklı, mutlu ve tatmin edici ilişkiler kurmak için siz de fiziksel temas kurmayı, minnet duymayı, yardım etmeyi ve daha şefkatli olmayı deneyebilirsiniz.

Yaşam kalitemizi ve hatta uzunluğunu belirleyen önemli etmenlerin başında kurduğumuz yakın ilişkiler geliyor.

26 Aralık 2021
"

Öpünce gerçekten geçiyormuş...

Temas ettiğimiz kişilerin yanındayken kendimizi daha güvende hissedebiliyoruz. Üstelik küçük dokunuşlar sayesinde yapacağımız işe daha kolay odaklanmamız bile söz konusu olabiliyor. Psikolog Dr. Gizem Sürenkök ve alanlarında uzman diğer kişiler dokunmanın etkilerini anlatıyor.

Temas ettiğimiz kişilerle daha kolay bağ kurabiliyoruz. Böylece kendimizi daha güvende hissedip daha az stres oluyoruz.

10 Ekim 2021
"

O çıkma teklifi buraya gelecek!

Eskiden ilişki başlatma süreçleri öngörülebilirdi. Şimdi seçenek sayısı çok fazla. Bir kişiye bağlılık geliştirmek insanlarda sanki diğer bütün seçenekleri kaybediyormuş hissi yaratıyor. Ama bir kişiye odaklanılmadıkça da gerçekten âşık olunamıyor.

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök partner seçimi ve ilişki başlatma süreçlerindeki belirsizlikten bahsediyor.

26 Eylül 2021
"

Kaygılıyım, kaygılısın, kaygılıyız

Her ekolojik felaket sonrası ya gelecekte içinde yaşanabilir bir dünya bulamazsak endişesi yaşıyoruz. Sürecin herkeste kendini farklı gösterdiğini anlatan psikolog Dr. Gizem Sürenkök ekolojik kaygının umutsuzluk, çaresizlik, hüzün, kafa karışıklığı ve öfke gibi duyguları da beraberinde getirdiğini söylüyor.

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök ekolojik kaygının hepimizin üzerinde farklı olumsuz etkiler yaratabildiğini söylüyor.

15 Ağustos 2021
"

Ekolojik kaygıyı da bırakın, ekolojik yas tutuyoruz

Adım adım ormanlar yanarken ve canlılar ölürken hiçbir şey yapamaz halde buna seyirci kalmak hem o anki durumun travmasını artırıyor hem de hepimize bir sonraki sefer ne olacak korkusunu yaşatıyor. Üstelik elimizden geleni yapmanın da hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini düşünebiliyor ve bir nevi yas sürecine girebiliyoruz.

İklim krizine karşı hiçbir şey yapamaz halde oturmak bizi başımıza geleceklerden korkutuyor.

05 Ağustos 2021
"

Çocukla Beraber Telefonlar Da Uykuya...

"İlişkilerimizde yıllar geçtikçe özellikle de çocuk sahibi olduktan sonra baş başa vakit geçirmeye gösterdiğimiz özen azalabiliyor. Oysa ilişkimizdeki olumlu duyguları canlı tutmak mümkün. İşte kolayca uygulayabileceğiniz birkaç yöntem..."

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök yıllar geçse de romantik partnerimizle olan ilişkimizi nasıl olumlu tutabileceğimizi açıklıyor.

17 Temmuz 2021
"

Küçük zaferleri kutlamak büyük farklar yaratır

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök; pandeminin üzerimizdeki etkilerini, içinde bulunduğumuz günleri nasıl değerlendireceğimizi ve pandemi sonrası bizi nelerin bekliyor olabileceğini anlattı. "Geride kalmış, bir daha yakalayıp yakalayamayacağımızı bilmediğimiz bir zamanın yasını tutuyoruz."

Dr. Gizem Sürenkök; pandeminin üzerimizdeki etkilerini ve pandemi sonrası bizi nelerin bekliyor olabileceğini anlatıyor.

02 Mayıs 2021
"

2021'de aşık olmak | GQ podcasts: kim tam bana göre?

"Kim Tam Bana Göre?" podcastinin dördüncü bölümü yayında! Özgür Uysal'ın moderatörlüğünde Dr. Gizem Sürenkök'ün konuk olduğu serinin dördüncü bölümünde ilişkiler, ihtiyaçlar, aranan ve aranmayanlar OkCupid'in verileriyle masaya yatırıldı. "2021'de Aşık Olmak" konuşuldu.

Dr. Gizem Sürenkök'ün konuk olduğu podcast serisinin bu bölümünde ilişkiler, ihtiyaçlar, aranan ve aranmayanlar masaya yatırıldı.

09 Nisan 2021
"

Sosyalleşme şansımızı kullanacağız

Yakın İlişkiler platformunun kurucusu ve direktörü Dr. Gizem Sürenkök ile salgının sosyal ilişkileri nasıl etkilediğini, salgından sonra nelerle karşılaşacağımızı konuştuk. Sürenkök, “Pandeminin tam anlamıyla sonunun gelmesi ne kadar sürer bilemiyoruz ama sosyalleşme şansımız doğar doğmaz bunu sonuna kadar kullanacağımıza inanıyorum” dedi.

Dr. Gizem Sürenkök salgının sosyal ilişkileri nasıl etkilediğini ve salgından sonra nelerle karşılaşacağımızı anlatıyor.

08 Nisan 2021
"

Pandemide "online dating" kullanımı arttı

Akademisyen ve psikolog, Yakın İlişkiler'in kurucusu ve direktörü Dr. Gizem Sürenkök ile pandemi sürecinde ilişkilerimizin nasıl etkilendiğini konuştuk. Hem danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırmalardan sonuçlarını bizimle paylaşan Sürenkök, tüm ilişkilerimizi etkileyen kaygı durumunun bu dönemde arttığına dikkat çekti.

Pandemi sürecinde ilişkilerimiz nasıl etkilendi? Dr. Sürenkök hem kendi danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırma sonuçlarını paylaşıyor.

11 Mart 2021
"

Uzmanından mutluluk verici basit öneriler

Duygusal ihtiyaçlara ayırdığımız zaman, hem kendimize hem de sevdiklerimize ayırdığımız anları içeriyor. Bu anlarda dikkatimizin işle ilgili bölünmesi, zamansal sınırlarımızın ihlali oluyor. Kendimize bölünmeden zaman ayırmak, duygusal sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için önemli.

Duygusal ihtiyaçlarımıza ayıracağımız zamanda kendimizi işlerden uzaklaştırmak duygusal sağlığımız ve sevdiklerimizin iyiliği için önemli.

28 Şubat 2021
"

Pandemide aşk karamsar değil

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök pandemide mesafeli yaşanan ilişkilerde yakınlık kurmanın tek bir yöntemi olmadığını söylüyor: “Birbirimize daha önce bilmediğimiz yönlerimizi sorarak duygusal yakınlığımızı, ortak bir aktiviteye başlayarak deneyimsel yakınlığımızı artırabiliriz.”

Psikolog Dr. Gizem Sürenkök pandemide mesafeli yaşanan ilişkilerde yakınlık kurmanın tek bir yöntemi olmadığını söylüyor ve ekliyor...

14 Şubat 2021
"

Zor yerden sorduk: erkeklerin kadın kahramanı var mı?

Kahraman dendiğinde neden akla ilk olarak erkeklerin geldiğini Psikolog Dr. Gizem Sürenkök şöyle açıklıyor: Toplumdaki geleneksel erkeklik algısı erkeklerin başarılı, saygı duyulan, hiçbir koşulda güçsüzlük göstermeyen, duygularını belli etmeyen bireyler olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Kahraman dendiğinde neden akla ilk olarak erkeklerin geldiğini Psikolog Dr. Gizem Sürenkök şöyle açıklıyor...

25 Ekim 2020
"

Sevdiklerimize keşif alanı tanımalıyız

"Uzmanlaştığım alan yakın ilişkilerin psikolojisi. Bu konu üzerine üniversitede anlattıklarımı ve ötesini daha fazla insana ulaştırabilirim diye düşündüm" sözleriyle anlatıyor yola çıkış hikayesini Dr. Sürenkök. Biz de kendisiyle Yakın İlişkiler

Pandemi sürecinde ilişkilerimiz nasıl etkilendi? Dr. Sürenkök hem kendi danışanlarından edindiği izlenimleri hem de araştırma sonuçlarını paylaşıyor.

30 Ağustos 2020
"

Yakın ilişkilerin de bilimi var

2018 yılında bir Temmuz günü Boğaz manzarasına karşı oturup “Hayatımızın ilk yıllarında yaşadıklarımız tüm gelecek yaşantımızı belirler mi? İnsan sadece tek bir kişiye mi aşık olur? İnsanlar neden aldatır?” gibi konular üzerine düşünen bir grup öğrenci, Dr. Gizem Sürenkök liderliğinde "Yakın İlişkiler" adlı bir web sitesi kurdu.

Hayatımızın ilk yıllarında yaşadıklarımız tüm gelecek yaşantımızı belirler mi? İnsan sadece tek bir kişiye mi aşık olur? İnsanlar neden aldatır?

13 Eylül 2019
footer