Minnettarlıklarımızı Yazmak Sağlığımıza İyi Geliyor!

Yakın İlişkiler

Minnettarlıklarımızı Yazmak Sağlığımıza İyi Geliyor!

Çalışmalar teşekkür etmenin ve müteşekkir olmanın daha iyi bir uyku çekmemize, daha az strese sahip olmamıza ve kişiler arası ilişkilerimizin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu hisleri kağıda döktüğümüzde ise daha sağlıklı yeme alışkanlıkları gösteriyor ve daha az depresif hissediyoruz. Üstelik kalp hastalığı riskimiz de azalıyor.

Her derde deva olmasa da, birçoğumuza iyi gelen bu yöntemi bir kez olsun denemeye ne dersiniz?

[1] Fritz, M. M., Armenta, C. N., Walsh, L. C., & Lyubomirsky, S. (2019). Gratitude facilitates healthy eating behavior in adolescents and young adults. Journal of Experimental Social Psychology, 81, 4-14.
[2] Davis, D. E., Choe, E., Meyers, J., Wade, N., Varjas, K., Gifford, A., & Worthington Jr, E. L. (2016). Thankful for the little things: A meta-analysis of gratitude interventions.Journal of Counseling Psychology, 63(1), 20-31.

Benzer yazılar

Çocuklarda Mental Sağlığı Destekleme Yolları

Çocuğunuzun mental sağlığını güçlendirmek ve desteklemek için bir ebeveyn olarak yapabilecekleriniz bulunuyor. Detaylar yazımızda!

Partnerimizin duyarlılığı uykumuzu nasıl etkiliyor?

Ruh halimizdeki değişikleri fark edebilen, hatta hissedebilen duyarlı bir partnere sahip olmak uykumuzu etkiliyor. Peki neden?

Sağlıklı bağlar travmaları atlatmamıza yardımcı oluyor!

Sığınabileceğimiz birilerinin varlığı, yaşadığımız travmalarla ilgili kendimizi daha iyi hissetmemize olanak sağlıyor. Peki nasıl?

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Çalışanlarla Ruh Sağlığı Hakkında Konuşmak

Ruh sağlığı hassas bir konu ve hele de iş yerinde bununla ilgili konuşmak kolay olmayabilir. Bu yazımız bu konuda size yardımcı olabilir.

İyimser olmak fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor.

Olaylara olumlu bir taraftan bakmanın fiziksel sağlığımıza birçok yararı bulunuyor. Peki ne anlamda?

Ya hiç tanışmasaydınız?

Ara sıra partnerinizle hiç tanışmadığınızı, yollarınızın hiç kesişmediğini düşündüğünüz oluyor mu? Peki sizce bu ilişkinizi etkiler mi?

İş Yerinde Mobbing'e Uğradığınızı Gösteren 5 İşaret

İş yerinde psikolojik taciz anlamına gelen mobbing, kurumsal hayattaki ciddi problemlerden biri. Mobbing'i gösteren işaretler neler?

Dünyayı Anlamlandırmada Edebiyatın Yeri: Yazmak Üzerine Yapıtlar - 1

Edebiyat insanların dünyayı anlamlandırmada yüzyıllardır başvurduğu alanlardan biri. Biz de bu yazımızda edebiyatın mutfağına adım atıyoruz!

Dünyayı Anlamlandırmada Edebiyatın Yeri: Yazmak Üzerine Yapıtlar - 2

Edebiyat uzak dünyaları yakın kılarken empatik deneyimi güçlendirebiliyor. Bakalım modern edebiyat romancıları bu konuda ne diyor?

Doğal Afetlerde Psikolojik İlk Yardım

Yaşanan doğal afet ya da travma gibi durumlar sonrası kendimize nasıl iyi gelebiliriz? Nasıl dayanıklı kalabiliriz?

Neden Fedakarlık Yapıyoruz?

Partneriniz veya ilişkiniz için başka bir şehre taşınır mıydınız? İlişkilerde fedakarlık yapma motivasyonumuz üzerine okumak için tıklayın.

İş Hayatında Minnettarlık Duygusu

İş hayatındaki minnettarlık, çalışanların motivasyonunu ve iş yerinin verimini artırıyor. Peki bu konuda neler yapılabilir?

İş Yerinde Obsesif Kompulsif Bozukluk

Takıntılı düşünceleriniz, tekrar tekrar kontrol ettiğiniz işler veya ritüelleriniz iş hayatınızda büyük problemler yaşamanıza sebep oluyor mu?

Destek İstemekte Neden Bu Kadar Zorlanıyoruz?

Destek almak zayıflık mıdır? Profesyonel destek alırsak toplumdan dışlanır mıyız? Kimlerden destek isteriz? Ya aradığımız desteği alamazsak?