Marina - Ancient Dreams İn A Modern Land

Büşra Kösem

Marina - Ancient Dreams İn A Modern Land

Eğer hayatınızın bir döneminde Lana Del Rey gibi üzgün şarkı sözleri olan kişileri dinlediyseniz, Marina'ya denk gelmiş olma olasılığınız çok yüksek. Marina Diamandis, 2007 senesinde MySpace adlı sosyal medya uygulamasında paylaşmakta olduğu besteleri ile tanınırlık kazanıyor, 3 sene sonra da BBC Sound of 2010'da ikinci oluyor. Aynı sene ilk stüdyo albümü olan "The Family Jewels" adlı albümü çıkıyor. Ardından, 2012'de çıkan Electra Heart albümü ile büyük bir ün yakalayan Marina, yakın zamanlarda çıkardığı son albümünde ilk albümlerindeki temaları ele alış biçiminden uzaklaşıyor.


Bahsi geçen uzaklaşmayı açmak gerekirse, Family Jewels adlı ilk albümünde daha çok aile ilişkileri ve kadın cinselliği üzerine yöneliyor. Marina'nın ikinci albümü olan Electra Heart Amerikan kültüründen fazlasıyla etkileniyor. Bu albümde Marina yeni bir karakter oluşturuyor. Bu karakterden "aşkta nadiren zarar gören o kaşar kız" olarak söz ediyor. Albümün odak noktasında kadın kimliği olduğunu söyleyebiliriz. Her iki albümde de sosyal normlara dayalı karakterler kurgulanıyor. Marina'nın karakterini oluştururken ilham aldığı Hollywood'da zarar görmemek için kalpsizleşen kızlar klişesine sık sık rastlıyoruz. Fakat son albümü Ancient Dreams in a Modern Land'de Marina'nın bu sosyal normlara baş kaldırdığını ve duygularını olduğu gibi dile getirmeye başladığını görüyoruz. Albümdeki şarkılar melodik olarak 70'ler pop müziğini anımsatıyor olsa da sözleri güncel meseleleri ve biraz kalp kırıklıklarını içeriyor.

Ancient Dreams in a Modern Land albümünü iki bölümde incelemek mümkün. İlk bölümde ikinci bölüme kıyasla öfkeli ve haklarını arayan biri varken, ikinci bölümde kalp kırıklığı ve ayrılık ile karşılaşıyoruz. Marina'nın çıkarmış olduğu neredeyse her albümde ele aldığı kadınlık ve kadın cinselliği konuları, bu albümünde adeta bir manifesto gibi işliyor olması da dinleyiciler tarafından oldukça dikkat çekiyor. Bu yazımızda, bahsi geçen dönüşümün son albümünde nasıl karşılık bulduğunu inceleyeceğiz.

Düzene Boyun Eğmemek ve Toplumsal Cinsiyet Rolü Tartışmaları

Önceki albümlerinde sıkça karşılaştığımız üzgün, onay bekleyen, Hollywood kızının yerinde bu kez dimdik ayakta duran, kendini kabullenmiş ve bu kabullenişin getirdiği zevki süren birini görüyoruz. Marina, Venus Fly Trap adlı şarkısında cinsiyetçiliği ele alıyor. Yıllardır cinsiyet eşitliği konusunda verilmiş mücadeleler sayesinde ilerleme kaydedilmiş olsa da cinsiyetçi davranışlar hala birçok kişinin karşılaştığı bir problem olmaya devam ediyor. şarkıyla ilgili Genius'a vermiş olduğu ropörtajda bu şarkının küstah bir enerjisi olduğunun düşünülebileceğini fakat yalnızca gerçekleri içeren bir şarkı olduğunu söylüyor. şarkısında kelime bir anlamı şebboy diğer anlamı ise içine kapanık olan "wallflower" kelimesinin karşısına sinekkapan olarak Türkçeleştirilebilecek olan Venus Fly Trap'i koyarak, kadınlara içlerine kapanmamalarını ve cüretkar olup hak ettiklerini almalarını söylüyor.

Marina'nın patriyarkal sistem üzerine yapmış olduğu bir başka şarkısı ise Man's World. Sanatçı bu şarkısı hakkında tarih boyunca kadınların ve LGBTİ+ kişilerin maruz kaldığı zorlukları anlatmak istediğini söylüyor. şarkıda yüz yıllardır her toplumun kendi ahlak anlayışına dayalı bir ideal kadın algısı oluşturduğundan, idealin dışında kalanları ise adeta bir canavar gibi gösterdiğinden söz ediliyor. Ayrıca eşcinselliğin suç kabul edilip kişilerin ölüm ile cezalandırıldığı bir ülkede yönetici olan kişilerin Hollywood gibi insanların gözüne eşcinselliği soktuğu düşünülen bir yerden nasıl para kazandığı sorgulanıyor. şarkının klibinde ise farklı yaş, beden ve etnik kökenlere sahip kadınlara yer veriliyor.

Bu temaya sahip üçüncü şarkı ise Purge the Poison. Sanatçı bu şarkısında, dünyada yanlış olduğunu düşündüğü şeyleri dile getiriyor. Söz ettiği problemleri ırkçılık, kadın düşmanlığı, çevre problemleri, kapitalizm, Amerika'nın durumu ve savaşlar başlıklarında özetleyebiliriz. Pandeminin ilk döneminde dünyanın birçok yerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sonucunda doğanın yarattığı değişim çoğu kişiyi çok etkilemişti. Sanatçı bu kısıtlamaların insanların yıllardır zehirlemekte oldukları doğayı arındırmaları için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini söylüyor. Öte yandan, hem doğadan hem de sosyal yaşamdan uzaklaştığımız bu dönemin sistemdeki problemleri incelemek ve düzeltebilmek için de bize bir fırsat sunabileceğini söylüyor. Örneğin, şarkıda Britney Spears'ın 2007'de yaşamış olduğu zor dönemin sonucunda saçlarını kazıtması sonucunda toplumun kendisine delirmiş gözüyle bakması veya Harvey Weinstein'ın #MeToo hareketindeki yerine değiniliyor. Bahsi geçen iki olayı da duygusal çöküş yaşayan bir kadının ihtiyacı olan sosyal ve duygusal destek yerine alay ile karşılanmasının etkileri üzerinden inceliyor. Birçok kadın oyuncu tarafından cinsel istismarla suçlanan bir adamın suçlu bulunması için 3 yıl boyunca emek verilmesi gerektiğini vurgulayan bu şarkıda anlatılanlar toplumdaki kadın düşmanlığını gözler önüne seriyor.

Ancient Dreams in a Modern Land, gerçeklerden beslenerek anlatılan samimi ve derinlikli hikayeleriyle gerek Marina'nın dinleyicileri gerek güçlü kadınları dinlemekten keyif alan kişiler tarafından oldukça takdir ediliyor. Marina'nın kadınlığı ele aldığı şarkıların bulunduğu oynatma listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.Benzer yazılar

Güvenli Bağlanmayı Anlatan Türkçe Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan Türkçe şarkıları derledik!

Mutsuz Arkadaşlıklardan Neden Kopamıyoruz?

Arkadaşlıklarımız bize her zaman iyi gelmeyebiliyor. Ama yine de onlardan kopmakta zorlanıyoruz. Bunun sebeplerini sizin için inceledik.

Yanıldığımız 7 Durum

Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumakta çoğu zaman düşündüğümüz kadar iyi değiliz. İşte sosyal etkileşimleri karmaşık bir labirent haline getirebilecek en yaygın düşünce hatalarından bazıları.

Aşkın İyileştirici Hali : Güvenli Bağlanmayı Anlatan Şarkılar

Güvenli bağlanma ile çevremizle daha yakın ilişkiler kuruyoruz. Romantik ilişkilerde güvenli bağlanmayı anlatan şarkıları derledik!

Kadını Merkezine Alan Üç Mini Dizi

Kadın olmayı her detayıyla ele alan ve kadınlığın tüm zorluklarını içinizi sızlatarak anlatan üç mini diziyi listeledik!

Arkadaş Ayrılığı: Friends That Break Your Heart

İngiliz sanatçı Blake yeni albümünde müzikte çok sık görmediğimiz bir tema olan arkadaşlık ilişkilerindeki ayrılıkları ele alıyor.

Partnerinize destek olamayacak kadar stresli misiniz?

Bazı faydaları olsa da genellikle stres hayatımızı ve ilişkilerimizi kötü etkiler. Stresle baş etmeye çalışmak enerjimizi zorlar, kaynaklarımızı tüketir ve partnerimize destek vermemize engel olabilir.

Ekofeminizm Nedir?

Çevresel problemler kadınların yeni politikalar geliştirmede daha aktif rol almasıyla çözülebilir mi? Kadın ve doğa arasında nasıl bir ilişki mevcut?

Kendi İçinde Gezinmek: Luke Hemmings - When Facing The Things We Turn Away From

Hayatının son 10 yılını insanların gözünün önünde geçiren sanatçı, karantina sürecinde kendisiyle olan ilişkisine odaklanıyor.

Partnerlerin Sorun Çözme Becerilerinin İlişkiye Etkileri

Tartışmalar sağlıklı bir şekilde çözülemediği zaman ilişkiye zarar verebiliyor. Sorun çözme becerilerimiz bu süreci nasıl etkiliyor?

Sürdürülebilirliğin Çekiciliği

Bireylerin dünyayı önemsemesi onları daha iyi birer partner yapabilir mi? Kimler etik yaşam standartlarını benimsemeye daha yatkın? Sorularınızın cevabı yazımızda!

Hibrit Çalışmaya Geçmenin Uyandırdığı Kaygıyla Baş Etmek - 1

Uzun süre evden çalışmanın ardından hibrit sisteme geçmek sizi strese mi sokuyor? Kendinize sorduğunuz bazı sorular, stresle baş etmenize yardımcı olacak.

Marina - Ancient Dreams in a Modern Land

Marina cinsiyetçi tutumlara ve kadın cinselliğe dair normlara eleştiriler sunuyor. Peki hangi şarkıları hangi mesajı vermek istiyor?

İçini Açamamak: şarkılarla Kaçıngan Bağlanma

İnsanların %21'inin kaçıngan bağlanma türüne sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bunun müzikte ne gibi yansımaları var?

Doğum Kontrol Yöntemleri - Yanlış Bilinenler

Birden fazla prezervatif daha mı koruyucu? Geri çekilme yöntemi her zaman işe yarar mı? Bu işin doğrusu ne?

Erkekliği Yeniden Tanımlamak: 4:44

Geleneksel erkekliğin özellikleri arasında feminen ve güçsüz görünmemek yer alıyor. Jay-Z’nin albümü ise bunu değiştiriyor!

Yaş, Memnuniyet, Cinsiyet: İlk Cinsel Deneyim

Cinselliğe dair birçok konuda olduğu gibi ilk cinsel deneyim hakkında da çok fazla yanlış "bilgi" var. Bu konuyla ilgili bilgiler yazımızda!

Müzik Dinlemek Sizi Daha Zeki Ve Üretken Yapabilir Mi?

Müziğin duygularımız ve motivasyonumuz üzerindeki etkisi kanıtlanmış bir gerçek. Peki müziği üretkenliği arttırmak için kullanmak mümkün mü?

2020'nin Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2020'nin dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Müziğe Konu Olan Sağlıklı İlişkiler

Birçok kez bahsettiğimiz sağlıklı ilişkileri bu defa şarkılarla anlatıyoruz. Olumlu ilişkileri konu edinen şarkılar bu yazımızda.

İş Yerlerinde Cinsiyet Eşitsizliği - 1

İş yerinde cinsiyet eşitsizliği hala bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Temsil imkanı sağlansa bile kadınlar sorunlarla karşılaşıyorlar.

Gaslighting Mağduru Olabilir Misiniz?

"Hayır yanlış hatırlıyorsun.", "Öyle bir şey yaşanmadı." Bu cümleler tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse gaslighting'e uğruyor olabilirsiniz.

Nostaljiyi Duyabilmek: Palmiyeler/Tame Impala

Müzik genel olarak çok güçlü bir nostalji kaynağı ancak bazı albümler var ki direkt olarak bu nostalji hissini ele alıyorlar.

Pop şarkılarında Toksik İlişkilenme Örnekleri

Gitme yoksa atlarım en yakın köprüden... Hepimizin bildiği o şarkılarda işlenen toksik ilişki örneklerini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız!

Pandemi Döneminde İlişkilerin Değişimini Gösteren şarkılar

Hayatımızın her alanını etkileyen pandemi müzikte de yankı buluyor. Pandemi döneminde çıkan şarkılar yaşadığımız değişimi nasıl yansıtıyor?

Çocukların Ekran Alışkanlıkları ve Ebeveyn Rolü

Çocuğunuzun ekran kullanım süresi ellerinizde! Siz ekran karşısında ne kadar vakit geçiriyorsanız çocuğunuz da o oranda ekran kullanıyor.

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Babalara şarkılar

Bu yazıda babaların çocuklarına veya çocukların babalarına yazdığı birbirinden güzel şarkıları ve o şarkıların hikayelerini bulabilirsiniz.

Sinemada Kadın Dayanışması: Thelma & Louise

Feminist ögelerin güçlü bir şekilde yansıtıldığı, kız kardeşliğe dayanan Thelma & Louise filmini inceledik. Keyifli okumalar!

Türkçe şarkılarla Karşılıksız Aşk

Hiç sevginize karşılık alamadığınız oldu mu? Karşılıksız aşkı anlatan Türkçe şarkıların en güzel örnekleri için yazımıza göz atabilirsiniz.

Kadınları Baskılama Aracı Olarak Etiketleme

Cinsiyet rollerinin dışına çıkan kadınlar toplum tarafından ayıplanıyor ve etiketleniyor. Bu durum etiketlenen kadınları nasıl etkiliyor?

Rock Klasikleriyle Tutulmanın Semptomları

Hepimizin en az bir kez dinlediği o şarkılara bir de tutulmanın penceresinden bakın. Aşık olma deneyiminize eşlik edecek şarkılar bu yazıda!

2019'un Aşk şarkıları

Koca bir yılı devirdik. Acaba ardımızda hangi aşk şarkılarını bıraktık? 2019'un dikkatimizi çeken aşk şarkılarını bu yazıda inceledik.

Erken Çocuklukta Kardeşler Arası Kıskançlık

Kardeşi olanların ilk anıları kardeşlerini ne kadar kıskandığına dair olabilir. Peki bu durum ebeveynlerle olan bağlanmadan nasıl etkilenir?

"21. yüzyılın Sylvia Plath'i" Lana Del Rey

Lana Del Rey yüreklere böylesine dokunan, "Bunu nasıl yazmış?" dedirten şarkıları nasıl yazıyor dersiniz? Albüm incelemesi yazımız yayında!

Kadınların Cinselliği - Orgazm

Kadın orgazmının tanımını, türlerini, erkek orgazmı ile benzerliklerini ve farklılıklarını bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kadınların Cinselliği - G Noktası ve Boşalma

G noktası nedir? Kadınların cinsellik tecrübesini nasıl etkiliyor? Kadınların boşalması nasıl gerçekleşiyor? Cevaplar yazımızda!

Bir Dargın Bir Barışık: Gelgitli İlişkiler

Bir gün harika, ertesi gün toksik... Gelgitli ilişkilerin bir günü diğerine uymuyor. Bu ilişkiler partnerlere büyük zarar verebiliyor.

Kadınlar Mastürbasyon Yapar Mı?

Mastürbasyon halen büyük oranda tabu olarak görülen bir konu ancak kadınların kendi cinselliklerini keşfetmelerinde önemli bir rol oynuyor.

Bağlanma Stilleri ve Seks

Bağlanma stillerimiz hayatımızın birçok alanını derinden etkiliyor. Buna cinsellik deneyimi ve cinsellikten alınan tatmin de dahil.