Ses Tonu Aldatma Potansiyeli İle İlgili Sinyal Veriyor.

Yakın İlişkiler

Ses Tonu Aldatma Potansiyeli İle İlgili Sinyal Veriyor.

Sadakatsizlik bu durumu yaşayan herkes için oldukça acı verici bir tecrübe. Bu sebeple size sadık kalamayacak bir partneri önceden tespit etmek uzun vadede yararlı olabilir. Bununla ilgili en önemli göstergelerden bir tanesi erkekler için testosteron düzeyi. Testosteron düzeyi yüksek olan erkekler daha yüksek ihtimalle aldatıyorlar ve daha yüksek ihtimalle boşanıyorlar.

Bir erkeğin testosteron seviyesini işaret eden en önemli özelliklerden bir tanesi sesinin kalınlığı. Sesi kalın olan erkeklerin testosteron seviyesinin yüksek olduğu biliniyor. Kadınlarda ise östrojen düzeyinin yüksekliği aldatmaya meyilli olmakla ilişkilendiriliyor. Sesi ince olan kadınların da östrojen düzeyinin yüksek olduğu tespit ediliyor. Üstelik bu bilgilere hiç sahip olmasak bile evrimsel olarak ses tonunu bir sadakat sinyali olarak kullanıyoruz. 2011 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre gerçekten de kadınlar sesi kalın olan erkeklerin, erkekler de sesi ince olan kadınların aldatmaya daha meyilli olduklarını düşünüyorlar.

O'Connor, J. J., Re, D. E., & Feinberg, D. R. (2011). Voice pitch influences perceptions of sexual infidelity. Evolutionary Psychology, 9(1), 64-78.

Benzer yazılar

Kim, Ne Zaman ve Neden Aldatıyor?

Aldatmalar en çok hangi mevsimde görülür? Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha sık aldatır? Peki ya bir insan neden aldatır?

Aldatılmanın Ardından Affetmek

Sizi aldatan birini affedebilir miydiniz? Aldatma bağlamında affetme süreci belli adımlar içeriyor. Ayrıntılar yazımızda!

Bütün Aldatmalar Aynı Mıdır?

Partnerlerin aldatmayı nasıl tanımladığı önemli. Yapılan çalışmalar üç çeşit aldatma üzerine yoğunlaşıyor. İşte aldatma çeşitleri!

Romantik İlişkilerde Dürüstlük

Bir ilişkide aradığımız özelliklerin başında dürüstlük ve güvenilirlik geliyor. Fakat hepimizin partnerimizi "kandırdığı" durumlar olabiliyor. Detaylar yazımızda!

İlişkilerde Suçluluk ve Utanç Duygusu

Yalan, ihanet veya kalp kırmanın ardından gelen suçluluk ve utanç duygusu. Bu iki duygunun romantik ilişkilerimizdeki yeri nedir?

Ebeveynlerimizin aldatma davranışı bizi etkiler mi?

Ebeveynlerimizin birbirini aldatma davranışında bulunduğunu bilmek ya da öğrenmek, bizim de bu davranışı göstermemize neden olur mu?

Çekici insanlara bakmak sadakatsizlik göstergesi midir?

Bir ilişki içerisindeyken başka birini beğenmek, partnerimizi artık daha az sevdiğimizi mi gösterir? Peki ya bu sadakatsizlik midir?

İlişki memnuniyeti az olanlar aldatmaya daha meyilli oluyorlar.

İlişkimizden memnun olmamak bizi aldatmaya iter mi? Yoksa aldatmaya meyilli olduğumuzdan dolayı mı memnuniyetimiz düşer?

Açık İlişkilerde ve Tek Eşli İlişkilerde Aldatmaya Bakış

Sarılmak, mesajlaşmak veya öpüşmek... Neyin aldatma olduğu ilişkiden ilişkiye değişebiliyor. Çok eşli ilişkilerde aldatma nasıl tanımlanıyor?