İş Yerinde ve Hayatta Belirsizlikle Baş Etmek

Beyzanur Arıcan Dinç

İş Yerinde ve Hayatta Belirsizlikle Baş Etmek

Uncertainty - Lia Kimura

Kişiler hayatlarının gidişatı üzerindeki kontrollerini zaman zaman yitirebiliyorlar. Genelde beklenmedik şekilde ortaya çıkan belirsizlik hissi kişileri strese sokarak olumsuz duyguları daha fazla hissetmelerine yol açıyor. Belirsizliğe bazen ekonomik kriz bazense bir doğal afet sebep olabiliyor. Belirsizliğe verilen tepki kişiden kişiye değişiyor. Bazı kişiler belirsizliğin getirdiği stresi daha kolay atlatırken bazıları bu durumdan büyük zarar görüyor. Belirsizliği ortadan kaldırmak mümkün olmasa da belirsizlik hissiyle daha kolay baş etmemizi sağlayacak bazı öneriler bulunuyor. Bunlardan 5 tanesini sizin için derledik.


  1. Geçmişteki başarılarınızı düşünün. Muhtemelen bu belirsizlik, stres yaşadığınız ilk durum değil. Daha önceden kendinizi çok stresli hissettiğiniz fakat zamanla atlattığınız anılarınızı düşünün. Stresle savaşırken başarı kazandığınız durumlarda neyi doğru yaptınız ve nerelerde kendinizi geliştirmeniz daha iyi olurdu? Geçmişteki tecrübelerinizden ders çıkararak bunları şimdiki durumla baş etmek için kullanabilirsiniz.
  2. Kontrol edemeyeceğiniz şeyler üzerine çok kafa yormayın. İnsanlar stresli olduklarında en kötü senaryoları düşünmeye başlayabiliyorlar. Sürekli olumsuz şeyler üzerine konuşmaktan, düşünmekten ve şikayet etmekten vazgeçin. Örneğin, bir doğal afet için gerekli tedbirleri aldıktan sonra başınıza neler gelebileceği hakkında daha fazla düşünmenizin size pek faydası olmuyor. Hatta bunu yapmak sürekli olarak korku duymanıza ve daha fazla stres yaşamanıza sebep olabiliyor.
  3. Öz bakımınıza dikkat edin. Stres bazen kişilerin sağlıklı hayat tarzlarını ve düzenli alışkanlıklarını bırakmalarına sebep olabiliyor. Örneğin, artık sağlıklı yemekler yapmak veya her gün spora gitmek sizin için bir anlam ifade etmiyor gibi hissedebilirsiniz. Fakat öz bakım kişilerin kendisine olan güvenini ve saygısını besliyor. Bu sebeple stresli olsanız dahi uyku saatlerinize ve beslenmenize özen gösterin.
  4. Yeni beceriler edinin. Hayatın nispeten daha sakin ilerlediği ve daha az belirsizlik olan zamanlarda yeni şeyler deneyerek zor zamanlarda işinize yarayabilecek beceriler edinin. Örneğin, stressiz dönemlerden geçerken adrenalin sporları yapmak veya küçük riskler almak sizi stresli olduğunuzda kullanabileceğiniz güven ve becerilerle donatabiliyor.
  5. Kendinize tavsiye verin. Bazen içinde bulunulan durumu dışarıdan görmek zor olabiliyor. Yaşadığınız deneyimi aslında en yakın arkadaşınız yaşıyormuş gibi düşünün. Ona ne tavsiyeler verirdiniz ? Neler söylerdiniz ? Kendinizi dışarıdan, farklı bir bakış açısıyla görmek şartları değerlendirirken size kolaylık sağlayabiliyor.

[1] The great unknown: 10 tips for dealing with the stress of uncertainty. (2020, September 06). APA. Retrieved from https://www.apa.org/topics/stress-uncertainty

Benzer yazılar

Zor İlişkilerle Nasıl Baş Ederiz?

Özellikle iş hayatında kurduğumuz bazı ilişkiler, bizi yükseltmek bir yana enerjimizi emebiliyor. Böyle ilişkilerle nasıl baş edebiliriz?

İş Hayatında Kişisel Sınırlar

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber kişisel sınırlarımızın netliği de giderek azalıyor, bu durum profesyonel sınırlarımızı da değiştiriyor.

İş Yerinde Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Stres hayatın her alanı gibi iş hayatını deneyimleme şeklimizi de belirleyen bir duygudur. İş hayatında stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Aşırı Düşünmeyi Nasıl Azaltabiliriz?

Birçoğumuz yoğunluğumuzun ve meşguliyetimizin arasında aşırı düşünüp kendimizi strese sokmayı başarıyoruz. Bu durumu nasıl azaltabiliriz?

Çalışanların Sağlığı Neden Liderlerin Birinci Önceliği Olmalıdır?

Çalışan sağlığının iş verimine etkisi göz önünde bulundurulduğunda liderlerin buna halen gerekli önemi vermediğini görebiliyoruz.

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Duygusal zeka son dönemlerde özellikle profesyonel çevrelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Peki, bu duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir?

İş Yerinde Zehirli İlişkileri Tanımak

İş yerinizde kontrolcü ve manipülatif kişilerle muhattap oluyor olabilir misiniz? İşte bunu anlamanın yolları!

İyi Bir Lider Nasıl İlişkilenir?

Ekibiyle iyi iletişim kurabilen insanlar daha başarılı liderler oluyor. Peki başka hangi faktörler liderleri başkalarından ayırıyor?

Manipülasyonla Nasıl Baş Edebiliriz?

Manipülasyon hepimizin yapabildiği ya da maruz kalabildiği bir davranış. Peki sık sık karşılaştığımız bu davranışla nasıl baş edebiliriz?

Ofis Ortamındaki Öfke Ev Hayatına Nasıl Yansıyor?

Ofis ortamında karşılaştığımız ve ruh halimize etki eden kabalık, eve gittiğimizde kolaylıkla etkisini yitirmiyor. Peki ya ne yapmalı?

Zor Ama Gerekli Konuşmalar Nasıl Yapılmalı?

Kötü bir haber vermek, eleştiride bulunmak veya bir hataya işaret etmek. Bu tip konuşmaların nasıl yapılacağıyla ilgili öneriler yazımızda!

Zor Dönemlerde Başarılı Olmak

Zor dönemlerde başarılı olmak belirsizliğe ve yeni tecrübelere açık, değişen şartlara uyumlu olmamızla bağlantılı olabilir.

Zor Dönemlerde Kimler Daha Başarılı Olur?

Birçok insanın sorun olarak gördüğü zor dönemleri nasıl fırsatımıza çevirebiliriz, kimler bu dönemlerden başarıyla çıkar?

Ghosting'e maruz kalmak hangi hisleri uyandırıyor?

Karşınızdaki kişinin varlığından bir türlü emin olamıyor ve bu belirsizlikle başa çıkmakta zorlanıyorsanız ghosting'le mücadele ediyor olabilirsiniz.

Kaygı Nedir ve Romantik İlişkileri Nasıl Etkiler?

Kaygı, stres ya da belirsizlik karşısında verilen bir tepki. Bu tepki ne zaman bir problem haline geliyor ve romantik ilişkileri nasıl etkiliyor?

Zoru Oynayan İnsanlar Daha mı Çekici?

Mesajına hemen dönmemek, ilk adımı atmamak, hoşlandığını söylemek için beklemek"¦ Kaçan gerçekten de kovalanır mı? Cevabı yazımızda!

Tetris oynamak belirsizlikle ilgili kaygımızı azaltıyor.

Bir sınav sonucunu beklerken tırnaklarınızı kemirdiğiniz oluyor mu? Peki bu süreci daha kolay atlatmanıza yardımcı olacak bir oyun söylesek?

İş Mülakatlarında Sormanız Gereken Sorular

İş mülakatlarında sorulan sorulara verilen cevaplar ne kadar kritik olsa da fırsatınız olduğunda sizin de sorabileceğiniz sorular bulunuyor!

İş yerinde ağlıyor musunuz? Sorun değil!

İş yerinde ağlamak zayıflık belirtisi olarak görülebiliyor. Halbuki bazen yapmamız gereken savunmasızlığımızı kabul etmek oluyor.

İş Yerinde Öz Saygı

İş yerinde öz saygımıza tehdit oluşturabilecek birçok durumla karşılaşsak da öz saygımızı güçlendirebileceğimiz stratejiler bulunuyor!

İş Yerinde Kültürel Çeşitlilik

Şirketler çalışanlarına kültürel çeşitliliğin ve eşitliğin olduğu çalışma ortamları sağlamalı. Bu doğrultuda atılması gereken adımlar neler?